INTER SERWIS KOMPUTERY

ul. Bednarska 7-2
54-134  WROCŁAW

kom:+48 601 566 339

e-mail:
komputery@iserwis.pl

 

 Gadu-Gadu:
1361165

 

iserwis.pl \ sieci lokalne:

Nasza firma zajmuje się także instalacją sieci lokalnych w małych firmach i lokalach mieszkalnych. W początkowej fazie jest wykonywany projekt, następnie wycena przedsięwzięcia i na końcu realizacja w postaci montażu i konfiguracji komputerów (terminali, serwerów). Poniżej prezentujemy słowniczek pojęć występujących w sieciach komputerowych.

 

LAN (Local Area Network). Pozwala ona połączyć urządzenia sieciowe (Komputery, Drukarki, Serwery) znajdujące się w niewielkiej odległości od siebie (powiedzmy do kilku budynków) i współdzielić je między użytkownikami.

WAN (Wide area network) obejmuje ona duże tereny geograficzne np. cały kraj . Do samej sieci rozległej nie mamy bezpośredniego dostępu służy ona tylko do przesyłania danych pomiędzy poszczególnymi LAN-ami oraz serwerami.

WLAN (Wireless LAN). Tu komputery nie komunikują się za pomocą standardowego medium lecz poprzez fale radiowe wysyłane przez wyspecjalizowane urządzenia nadawczo odbiorcze.

VPN (Virtual Priwate Network), jest to sieć, która to zezwala tworzyć wirtualne połączenia sieciowe za pomocą Internetu.

Karta sieciowa (NIC - Network Interface Card) - jest odpowiedzialna za połączenie stacji roboczej z siecią, posiada ją każdy komputer w sieci i to do niej dołącza się przewody.

Router (bramka, gateway) - jedno z najdroższych i najbardziej skomplikowanych urządzeń w sieciach LAN (i nie tylko). Umożliwia połączenie wielu segmentów sieci oraz wybiera najszybszą drogę do przesłania pakietów. Ponadto stosowany do translacji adresów. W naszym przypadku może posłużyć do połączenia sieci lokalnej do Internetu.

Koncentrator (HUB) - jest to centralne urządzenie sieciowe stosowane w sieciach UTP. Łączy ze sobą wszystkie stacje robocze (każdy komputer jest połączony z HUB-em kablem). Możliwe jest łączenie HUB-ów w celu przedłużenia sieci lub uzyskania większej liczby portów.

Przełącznik (switch) - jest to zaawansowane urządzenie pozwalające (podobnie jak HUB) połączyć wiele sieci (komputerów). Zapobiega on zapychaniu się sieci przesyłając pakiety tylko do portów docelowych.

Regenerator (repeater, wzmacniak) - jak sama nazwa wskazuje służy do wzmacniania sygnału. Stosuje się go głównie do przedłużenia długości magistrali w sieciach opartych o okablowanie BNC.

Mostek (bridge) Odpowiednik switch-a w sieciach BNC, z tą różnicą iż pozwala zazwyczaj połączyć ze sobą tylko 2 podsieci.

Transceiver - służy jako "przejściówka" z portu AUI (występuje w niektórych kartach sieciowych, podobny do portu Jojstick-a) na dowolny inny typ okablowania.

Konwerter nośników - urządzenie zezwalające na łączenie ze sobą różnych mediów transmisyjnych, przeprowadzając konwersje sygnału z jednego standardu na drugi.

 

© 2003 Copyright INTER SERWIS. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w części lub całości zabronione.